Právě se nacházíte:

Akce "Koláč pro zámek"

V minulosti bývaly vánoční svátky prostorem pro dobročinné aktivity. Především ve šlechtických rodinách bývalo zpočátku obvyklé, že dárky se nadělují především potřebným. Nejinak tomu bylo také na děčínském zámku. V dnešní době se ovšem situace poněkud obrátila a drobná pomoc by velmi potěšila samotný zámek. A jaký dárek mu tedy můžete věnovat?

„Na zámeckých akcích k nám pravidelní návštěvníci často přichází s tím, že by rádi nějakým způsobem přispěli k jeho obnově,“ říká ředitelka zámku Iveta Krupičková. „Proto jsme se inspirovali v sousedním Německu a vyhlásili akci Koláč pro zámek.“ Princip je jednoduchý. Pokud máte rádi děčínský zámek a chtěli byste podpořit jeho další obnovu, věnujte mu vlastnoručně upečený koláč! V rámci adventního trhu v neděli 11. prosince bude v prvním patře zámku fungovat improvizovaná kavárnička, kde si darované koláče budou moci zakoupit návštěvníci trhu. Utržené prostředky poputují na účet veřejné sbírky, ze které bude spolufinancováno restaurování cenných uměleckých a řemeslných předmětů z původních sbírek děčínského zámku. Tyto zrenovované předměty budou následně umístěny v opraveném jižním křídle. „Návštěvníci improvizované kavárny získají kromě sladkého koláče také jedinečnou příležitost užít si příjemného posezení v nejatraktivnějších prostorech zámku, například ve věžovém kabinetu s nádherným výhledem či v bývalé letní jídelně,“ dodává Krupičková. „Moc prosíme všechny, kteří by nám chtěli upéct a věnovat koláč, aby se přihlásili na emailovou adresu krupickova@zamekdecin.cz nebo na telefonu 412 518 905.“

Kromě vlastních trhů je na zámku v adventním čase připravena řada představení pro děti i dospělé. I letos se malí návštěvníci mohou těšit na tradiční čtení pohádek a výtvarné dílny. Stejně jako letošní výstava hraček bude se i první pohádkové odpoledne soustředit na zimu a Vánoce. V sobotu 3. prosince od 15 hod. přečte opravdová princezna několik krásných vánočních příběhů z knih Františka Nepila, Josefa Lady či Martiny Drijverové. V rámci výtvarné dílny se budou vyrábět ozdoby na vánoční stromeček. Pokud budou děti opravdu hodné, mohou se těšit, že se za nimi v předstihu přijde podívat také sv. Mikuláš. Na následující den, tedy neděli 4. prosince od 18 hodin, je připraven první ze série tradičních adventních koncertů. V zámecké kapli vystoupí oblíbený vokální soubor Collegium Verbascum, který představí sestavu duchovních písní renesančních mistrů.