Benešovský zámek má certifikát Místo přátelské rodině

Zámek v Benešově nad Ploučnicí na Benešovsku získal jako první památka tohoto typu v Ústeckém kraji certifikát jako Místo přátelské rodině. ČTK to sdělila pracovnice zámku Michaela Hlinková. Ocenění získávají hlavně úřady či místa určená dětem, a na ty se v Benešově nad Ploučnicí zaměřují. V létě pro ně připravili například akci přespání na zámku, jejíž kapacita byla třikrát zcela obsazena.

"Jsem moc rád, že jsme uspěli, snažíme se totiž rodinám s dětmi vycházet co nejvíce vstříc, a to nejen nově zřízeným dětským koutkem, ale také například zvýhodněným vstupným," řekl kastelán Zdeněk Henig.
 
Benešovský zámek letos zaznamenal největší nárůst návštěvnosti ze všech památek v péči Národního památkového ústavu v Ústeckém kraji. Navštívilo ho přes 19.000 lidí, zhruba o 8000 více než před rokem.
 
Certifikát zámku udělilo Občanské sdružení Centrum komunitní práce Ústí nad Labem, které označuje místa přátelská rodině v Ústeckém kraji třetím rokem. "Může se jednat o úřad, knihovnu, prodejnu nebo restauraci," řekla ČTK projektová manažerka centra Martina Želinová.
 
Hlavním kritériem je podle ní vstřícnost vůči rodinám s dětmi. "Oceňujeme bezbariérový přístup pro lidi s kočárky, nekuřácké prostředí, dětský koutek nebo přebalovací pult na toaletách," uvedla Želinová. Rodinné akce jsou podle ní při hodnocení bonusem.
 
Centrum za tři roky trvání projektu udělilo certifikát s označením "Místo přátelské rodině" šedesáti subjektům. Benešovský zámek se stal první oceněnou kulturní památkou. "Je to pro nás inspirace do dalších let, abychom se zaměřili i na tato místa," dodala Želinová.
 
zdroj: ČTK