Děčínští záchranáři mají novou výjezdovou stanici

Moderní zázemí s novou technikou a vybavením slouží záchranné službě v Děčíně. Stanici za 20,8 milionu korun vybudoval Ústecký kraj. Doposud vyjížděly sanitky ve městě ze stanice pronajaté hasiči, která leží poblíž záplavové oblasti. Zázemí dnes otevřel ředitel krajské záchranky Ilja Deyl spolu s krajským hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem (KSČM). 

První sanitky z nové stanice už vyjely. Loni měla děčínská záchranka 7000 výjezdů, za celý kraj jich bylo 80.000. Postavením stanice v Děčíně se komfort pro zaměstnance výrazně zvýšil, přesto zájem o práci na záchrance není velký. "Máme v celém kraji 50 lékařů a 55 nám jich chybí, abychom splnili zákonné předpisy," řekl ČTK Deyl. 
    
Nedostatek doktorů řeší záchranka najímáním externistů. Podle ředitele je problém v práci samotné. "Je to velká zodpovědnost, kterou lékař na sebe přebírá, navíc agenda kolem stížností se neustále zvyšuje," podotkl Deyl. 
    
Výjezdová stanice v Děčíně obslouží spádovou oblast, kde žije zhruba 60.000 obyvatel. Další stanice v okrese jsou v České Kamenici, Rumburku a Šenově. V rámci kraje má nové zázemí záchranka v Úštěku na Litoměřicku a na Klínech na Mostecku. Nevyhovující je podle Deyla zázemí ještě v Lovosicích na Litoměřicku. 
    
Do techniky a vybavení stanic kraj, který je zřizovatelem záchranné služby od roku 2004, investuje každý rok miliony korun. Teď má v plánu koupit 24 nových sanitek, které přijdou na zhruba 80,6 milionu korun. Samotné vozy mají stát asi 39 milionů korun bez DPH, jejich součástí bude zdravotnické vybavení za 21,4 milionu korun a služba eHealth za 5,7 milionů. Systém eHealth umožňuje elektronický přenos informací o stavu pacienta. 
    
Peníze na sanitky chce Ústecký kraj získat z evropských fondů. Dotace pokryje 85 procent nákladů, zbytek ve výši zhruba 12 milionů korun doplatí samospráva. 
 
zdroj: ČTK