Dětské lůžkové oddělení v Děčíně ohrožuje nedostatek lékařů

Fungování dětského lůžkového oddělení v nemocnici v Děčíně ohrožuje nedostatek lékařů. O jeho uzavření ještě nebylo rozhodnuto. Nemocnice se snaží oddělení zachovat, to by si přál děčínský magistrát i obyvatelé města. Pediatrů a dalších lékařů je nedostatek v celém kraji. Zdravotnická zařízení se personál snaží lákat mimo jiné na vyšší plat. Zjistila to dnes ČTK.  

"Uděláme maximum pro to, aby dětské lůžkové oddělení bylo zachováno. Není zatím rozhodnuto, moudřejší budeme na konci měsíce," řekla ČTK ředitelka děčínské nemocnice Anna Briestenská.

Zařízení patří pod společnost Krajská zdravotní (KZ), která spravuje vedle Děčína i nemocnici v Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově. "Nedostatek lékařů na oddělení je řešen oborovou spoluprací v rámci celé Krajské zdravotní. O finálním řešení dosud nebylo rozhodnuto," řekl ČTK mluvčí KZ Jiří Vondra. "Dětští pacienti, kteří potřebují delší pokračující hospitalizaci vzhledem k závažnějšímu zdravotnímu stavu s delší předpokládanou dobou léčby, bývají léčeni na Dětské klinice ústecké Masarykovy nemocnice," doplnil Vondra.

Situace znepokojuje obyvatele i děčínskou radnici. "Velmi nám záleží na tom, aby kvalitní lékařská péče byla v naší nemocnici kompletně zajištěna. I když město nemůže nijak zásadně ovlivnit personální situaci v nemocnici, přesto hledáme možnosti, jak pomoci," řekla ČTK primátorka Marie Blažková.

V okrese Děčín je dětské lůžkové oddělení ještě v Lužické nemocnici v Rumburku. "Máme smlouvu se zdravotními pojišťovnami na deset lůžek a v této kapacitě můžeme fungovat," řekl ČTK ředitel Petr Dubravec. Podle něj je těžké odhadnout, zda by se případné uzavření oddělení v Děčíně projevilo na nárůstu počtu pacientů v Rumburku. Cesta mezi oběma městy trvá kolem hodiny, je tak pravděpodobnější, že by lidé cestovali s dětmi spíše do Ústí.

Zajistit lékaře se snaží všechny nemocnice. Krajská zdravotní oznámila, že zvýší příští rok platy zaměstnancům o pět procent, což by mělo být motivací, proč v KZ zůstat. "Průměrný měsíční výdělek lékaře v Krajské zdravotní činí 73.404 korun," uvedl Vondra. "Celkový přepočtený počet volných plánovaných míst lékařů je 97, hovoříme tedy o zhruba desetiprocentním nedostatku lékařů, což odpovídá uváděnému republikovému průměru," doplnil. V Krajské zdravotní podle Vondry pracuje 149 lékařů s cizí státní příslušností, 67 z nich jsou občané Slovenské republiky.

Městská nemocnice v Litoměřicích dnes oznámila, že od 1. ledna zvýší platy všem zdravotníkům také o pět procent. "Navýšení o pět procent má zajistit vyšší motivaci zdravotnického personálu a zamezit případnému odlivu pracovníků mimo segment zdravotnictví," uvedla mluvčí nemocnice Naděžda Křečková. "Platy zvyšují zařízení napříč republikou, ale to už není rozhodující, zkrátka chybí personál," řekl Dubravec. Situace na severu Čech je o to závažnější, že například vyškolené zdravotní sestry odcházejí pracovat do Německa, kde jsou platy několikanásobně vyšší.

zdroj: ČTK