Devítiletou dceru nosí denně v náruči po schodech – příběh Lucinky

Pan Jiří z Děčína pracoval dříve jako dělník, před pár lety se ale s těžkým srdcem rozhodl ve svém zaměstnání skončit a naplno se věnovat devítileté dceři Lucince. O ni i o desetiletého syna Jirku pečuje převážně sám. „Lucinka má od narození dětskou mozkovou obrnu, která zapříčinila omezení hybnosti. Po rovném povrchu zvládá sice samostatnou chůzi, ale jakmile ji vystavíte nerovné cestě, kopci nebo schodům, potřebuje pomoc. Bydlíme ve druhém patře, denně ji nosím v náruči nahoru i dolů,“ popisuje pan Jiří. Lucinka se navíc potýká i se středně těžkou mentální retardací. Nemluví a se svým tatínkem proto nacvičuje jinou metodu komunikace doporučenou odborníky. Lze si ji představit jako velmi zjednodušenou formu znakování.

Lucinka potřebuje asistenci při oblékání, hygieně, přijímání potravy i dalších sebeobslužných činnostech. Několikrát týdně dojíždí se svým tátou na rehabilitaci s koňmi – hipoterapii a další rehabilitace. „Dvakrát ročně se s dcerou snažím jet na měsíční lázeňský pobyt. Jeden je hrazen pojišťovnou, druhý si hradíme z vlastních prostředků,“ vysvětluje pan Jiří. Jeho cena se pohybuje ve výši několika desítek tisíc korun. S  úhradou pobytů, hipoterapie a dalších potřebných výdajů na péči o Lucinku, jako je například nákup vzdělávacích pomůcek, rodině pomáhají dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. 

Cílem neziskové organizace je podporovat rodiny s nezaopatřenými dětmi, ve kterých se objevila vážná nemoc. Systém pomoci je postaven na pravidelným zasílání finančních příspěvků, které mnohdy pomohou rodinám kromě výdajů s léčbou dorovnat i chybějící příjmy, o něž rodina přichází v důsledku přerušení zaměstnání rodiče. „Stejně tak je to i u nás,“ potvrzuje pan Jiří. „Z příspěvků od Dobrých andělů dětem pořídím sem tam i drobný dárek pro radost. Díky tomu jsou o něco šťastnější, za což bych chtěl všem dárcům touto cestou moc poděkovat.“

„Finanční dary mohou pomoci mimo jiné minimalizovat dopad situace i na zdravého sourozence, někdy pokryjí společný rodinný výlet, jindy i dětský kroužek. Není naším cílem směrovat příspěvky pouze na výdaje spojené s léčbou. I společně strávený čas dodá celé rodině sílu zvládnout těžkou situaci o trochu lépe,“ vysvětluje smysl pomoci nadace Dobrý anděl její ředitelka Šárka Procházková. Dobří andělé aktuálně podporují 74 rodin z Děčínska. „Z tohoto regionu se do pomoci zapojilo už přes tisíc Dobrých andělů. Za to jim jménem všech rodin děkujeme,“ dodává Šárka Procházková. Stát se Dobrým andělem je jednoduché, stačí se zaregistrovat na webových stránkách nadace, zvolit libovolnou výši příspěvku a zadat příkaz k úhradě.