Do práce se již po narození nevrátila, rodině pomáhají Dobří andělé

V roce 2011 se manželům Petře a Karlovi z Děčína narodila dvojčata Tomášek a Verunka. V sedmém měsíci těhotenství při pravidelné kontrole lékař pojal podezření, že jedno z dvojčat není po tělesné stránce v pořádku, ale nedokázal určit v jakém rozsahu. „Z následného vyšetření plodové vody byl výsledek negativní a v podstatě se čekalo v jakém stavu a rozsahu se Tomášek narodí.

Po narození se zjistilo, že trpí vrozenou atrézií, což je neprůchodnost tenkého střeva, proto mu byla vyvedena ileostomie a nasazena parenterální neboli nitrožilní výživa, na které je připojen 13 hodin denně. Snažíme se ho naučit příjem jídla běžným způsobem, ale stále ho odmítá. Situaci jsme řešili dokonce i s psycholožkou, i ta si s ním zatím neporadila,“ vysvětluje paní Petra. Za osm let již zvládá péči bez problémů, každý den svého syna zdravotně ošetřuje, čistí a dezinfikuje vše kolem umělé výživy. Jeho již tak závažný zdravotní stav je bohužel komplikován ještě dalšími vývojovými vadami, trpí rozštěpem močového měchýře, byla mu diagnostikována fixovaná mícha a onemocnění jater.

Náklady na péči Tomáška jsou poměrně vysoké a ne všechny položky jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou, proto rodině začali pomáhat před pár lety dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. Petra na pomoc reaguje: „Do práce se vrátit nemohu a tak je naše rodina odkázána především na manželův příjem. Za příspěvky Dobrých andělů jsme moc rádi, pomáhají nám hradit zdravotní pomůcky, stomické sáčky, textilní čtverečky, ochranné krémy a pleny. Náš život je díky takové pomoci jednodušší a za to budeme Dobrým andělům vždy vděčni.“

V červenci loňského Tomášek podstoupil operaci obou nožiček, která se zdařila. Zdravotní stav se zkomplikoval selháním levé ledviny, ta funguje pouze na 13 %. Z tohoto důvodu se lékaři rozhodli pro zavedení epicystostomie, což je hadička vedená z močového měchýře ven a pomáhá ulevit druhé ledvině. Aktuálně lékaři řeší, zda chlapci odoperovat žlučník, zda tomu tak bude, se rozhodne v průběhu září na základě zdravotních výsledků.

68 rodin z Děčínska přijímá pomoc Dobrých andělů

Příspěvky dárců, Dobrých andělů, nadace rozděluje do posledního haléře rodinám s dětmi, které zasáhla vážná nemoc. Díky speciálnímu Andělskému účtu navíc každý dárce vidí, komu pomáhá. Pravidelnou pomoc za 7 let získalo přes 6 800 rodin z celé České republiky.