DSSS chce 29. ledna pochodovat Varnsdorfem

Varnsdorf zřemě čeká druhý pochod příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Svůj mítink a následný pochod chtějí uspořádat 29. ledna od autobusového nádraží. ČTK to řekl severočeský lídr strany Petr Kotáb. Podobná akce DSSS se 10. září změnila v rozsáhlé potyčky mezi nacionalisty a policií. Předběžně očekává, že do Šluknovského výběžku dorazí několik set příznivců.

Svolání mítinku souvisí s tím, že v úterý zemřela žena, kterou podle policie i s dalšími členy rodiny napadli na Nový rok Romové. Objevují se ale pochybnosti, zda její úmrtí souviselo s útokem a v zákulisí se hovoří o tom, že byla již delší dobu vážně nemocná. Více by měla určit pitva, která se podle informací ČTK má konat dnes nebo v pátek.

Vedení DSSS požádalo vedení města o zábor prostranství na autobusovém nádraží, a to od 9:00. Město mělo tři dny na to, aby o oznámení rozhodlo a místo se mu příliš nezdá. "Demonstrace je poněkud v konfliktu s využitím nádraží, bude tedy asi potřeba se s nimi domluvit na jiném možném řešení," řekla ČTK mluvčí města Romana Macová. Prostor na sousedním náměstí Edvarda Beneše má už zabraný hnutí Občané městu, město občanům. Jeho místní předseda Pavel Vaňáč už ve středu odmítl prostory DSSS poskytnout.

DSSS po smrti ženy přitvrdila protiromskou rétoriku. "Ta akce je motivována především stále narůstajícím cikánským násilím, které není ani přes sliby vlády řešeno," řekl ČTK Kotáb. V plánu je podle něj i pochod do problémových lokalit města. Na akce DSSS se v poslední době sjíždí z celého Česka tvrdé jádro, čítající asi 100 až 200 lidí. K nim se často přidávají i nespokojení místní.

zdroj: ČTK