Hasiči zlikvidovali v lese požár

Hasiči zlikvidovali v národním parku České Švýcarsko požár na ploše cca dvou hektarů. V obtížně přístupném skalnatém terénu doutnala lesní půda. Ke vznícení došlo zřejmě před delší dobou, ale oheň nebyl na první pohled patrný a šířil se pod povrchem. Požár objevili a ohlásili zaměstnanci správy národního parku poté, co během činností v lese ucítili kouř.

“Příčina vzniku ohně není zcela známá, je však vysoce pravděpodobné, že vznikl za přispění člověka, například odhozením nedopalku cigarety,” říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Díky zásahu hasičů se oheň naštěstí podařilo zastavit dříve, než mohly vzniknout významnější škody.”

I přes chladné počasí je v lesích následkem malého množství srážek sucho. Příčinou vzniku požáru proto mohou být i zdánlivě bezvýznamné zdroje ohně. Boj s lesními požáry je v národním parku České Švýcarsko kvůli náročnému terénu obzvláště obtížný.
 
V lesích na Jetřichovicku došlo k lesním požárům už v minulosti, k významným patřily požáry v roce 2005, kdy se do lesa zřítil hořící altán z Mariiny vyhlídky a v roce 2006, kdy se zřejmě z ilegálního ohniště v lese oheň rozšířil na 18 hektarů lesa. Naprostá většina lesních požárů a zahoření v národním parku České Švýcarsko vzniká následkem ignorování zákazu rozdělávání ohně a kouření v lese.