Historické hračky na zámku Děčín

Nová unikátní expozice Muzea technických hraček je věnována historickým modelům a soupravám plechových vláčků z roku 1890–1960. Výstava byla zahájena 17. listopadu a potrvá do 20. ledna.

Hlavním záměrem výstavy je seznámit návštěvníky se základními typy elektrických, parních a motorových lokomotiv, se kterými si hrály děti i někteří tatínkové téměř před 100 lety.

Na výstavě se setkají hračky proslulých světových výrobců dětských železnic první poloviny 20. století, od firem MÄRKLIN Göppingen a BING Norimberk, společně s produkcí železničních hraček známých československých firem HUSCH Horní Litvínov, INVENTOR (MERKUR) Police nad Metují, TIOKA (IKARIA) Brno, ZBROJOVKA Vsetín, BORA Bor u Tachova, LASTRA Trhové Sviny, GEWIS (Kovová bižuterie) Jablonec nad Nisou ad. Nebude chybět ani dětská sada pro malého výpravčího, funkční telegraf na klíček či drážní telefon na baterii z doby první Československé republiky.

Zajímavostí pro sběratele i modeláře bude dokonalý systém osvětlení kolejiště dobovými lampičkami z třicátých let 20. století. Nejmenší návštěvníci si budou moci vyzkoušet svou zručnost v malé dílně, kde si můžou sestavit modely vláčků, jeřábů, mostů a jiných železničních staveb z kovové stavebnice Merkur podle historických návodů.