Jak zabezpečit dětský pokoj

Věděli jste, že přes 40 % dětských úrazů se stane v domácím prostředí? Děti navíc nyní tráví doma mnohem více času než dřív a potřebují bezpečné zázemí jak na domácí učení, tak i na hraní a odpočinek. Zabezpečte jejich dětský pokoj pomocí několika základních rad a tipů.

Nábytek, který se nepřevrhne

Děti milují stavění bunkrů a překážkových drah z nábytku, který je zrovna po ruce. Neukotvené skříně a komody jsou však velmi nebezpečné, protože se mohou snadno převrhnout – stačí, když dítě vysune šuplíky nebo se pokusí vylézt na polici. Proto veškerý nábytek vždy upevněte ke stěně sadou, kterou dodá prodejce nebo ji koupíte v hobbymarketu. Několik děr ve zdi za bezpečí vašeho potomka rozhodně stojí.

Lákavá okna

Otevřené okno láká děti už od útlého věku, kdy si neuvědomují hrozící nebezpečí. Nenechte se ukolébat tím, že na okno nemohou dosáhnout – možná by vás překvapilo, jak vynalézavý váš potomek umí být a co vše může použít jako schody k vytouženému výhledu. Dokud máte doma předškoláka nebo dítě mladšího školního věku, nikdy nenechávejte okna otevřená bez dohledu, ať už v noci nebo na několik minut přes den. Obyčejné kličky vyměňte za uzamykatelné a do oken nainstalujte speciální bezpečnostní uzamykatelnou rozpěru.

Pozor na ostré hrany

Chrániče na rohy nábytku oceníte nejen u batolat, která se teprve učí chodit. Ostrá hrana totiž může nepříjemně zranit i starší dítě, ať už v zápalu hry se sourozenci nebo při noční cestě na toaletu. Nabídka chráničů je navíc velmi široká a můžete zvolit i decentní průhledné, které využijete nejen v dětském pokoji. Na dobrodružné výpravy potmě pak můžete do pokojíčku pořídit i speciální noční světlo, které poskytne decentní osvětlení, ale zároveň nebude rušit dítě při spánku. Pozor dejte také na kusové koberce, které se mohou klouzat. Připevněte na ně zespoda protiskluzovou podložku nebo je vždy důkladně přilepte, aby se nesmekaly.

Předcházejte nechtěnému zamknutí

V pubertě se vaše děti pravděpodobně budou chtít v pokoji zamknout úmyslně, u malých dětí byste ale měli na zámky u dveří dát pozor. Nejhorší variantou je klasický klíč, se kterým si poradí i předškolák a snadno se zamkne zevnitř pokoje. Řešením může být odstranění klíčů, elegantnější však je speciální zámková vložka. „Nejen na dětské pokoje se vyplatí sáhnout po zámkové vložce s takzvanou prostupovou spojkou. Ta umožní odemknout dveře bez ohledu na to, jestli je z druhé strany klíč. Rodičům tak ušetří nervy i peníze za poškozený zámek a dveře. Tato funkce se na obalech značí jako Emergency.“ dodává Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz. Vložku s prostupovou spojkou oceníte nejen v pokojíčku, ale i u vchodových dveří, protože vám umožní otevřít v případě, kdy se dítě nechtěně zamkne v bytě a klíč zůstane v zámku.

Učte děti zodpovědnosti

Nebezpečným situacím je nejlepší předcházet, protože sebelepší bezpečnostní prvky plně nenahradí správnou výchovu. Nebojte se přenechat dětem částečnou zodpovědnost se zamykáním, aby tak co nejdřív pochopily, proč je důležité mít zabezpečený dům, byt či osobní věci. Menším dětem můžete dát na starost třeba klíč od nářadí nebo vybavit jednoduchým zámečkem jejich bednu s hračkami. Větší zase mohou mít „pod zámkem“ a v bezpečí před sourozenci diáře a další důležitá tajemství. Na trhu lze vybírat z celé řady zámečků s barevnými motivy, které zaujmou nejen malého předškoláka, ale i teenagera. Využijí je nejen k ukrytí pokladů, ale i ve škole či na kroužku ke stylovému uzamčení vlastní skříňky nebo zabezpečení kufru při cestování.