Krajský zastupitel Jiří Morštadt zjišťoval, jak se žije na Šluknovsku

Na návštěvu Šluknovska, regionu, o němž se často mluví v souvislosti s jeho problémy, ale málokdo z politiků sem skutečně zavítá, se o posledním květnovém víkendu vypravil Jiří Morštadt, zastupitel Ústeckého kraje a člen Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Ústeckého kraje. 

Jeho cesta vedla do dětského domova v Lipové u Šluknova a do Domova pro seniory ve Šluknově. Obě tato zařízení jsou zřizována Ústeckým krajem a krajský zastupitel se tu setkal s jejich řediteli, ale také klienty. V Lipové přijal pozvání na čtrnáctý ročník turnaje v míčových hrách, jehož se letos účastnilo deset dětských domovů z Ústeckého a Libereckého kraje, v domově pro seniory zase hovořil přímo s jeho klienty.

Pracovní cesta Jiřího Morštadta ale nezahrnovala jen návštěvu příspěvkových organizací kraje. Setkal se také se starostou Varnsdorfu Martinem Loukou, s nímž diskutoval o problémech města, sužovaného vysokou nezaměstnaností, ale také kriminalitou a dalšími negativními jevy. Podle Varnsdorfského starosty už města z regionu své požadavky formulovala v roce 2011 v takzvaném Šluknovském desateru, pod nímž jsou podepsáni starostové většiny měst a obcí v regionu. Tyto požadavky jsou stále platné a vyžadují mimo jiné změny v legislativě. 
 
„Cílem návštěvy ale nebylo setkat se pouze se zástupci státní správy a samosprávy regionu, ale také například s místními podnikateli, kteří jsou důkazem toho, že i v regionu, jenž ej dlouhodobě v médiích prezentován pouze v negativních souvislostech, existují lidé, kteří zde dlouhodobě a úspěšně podnikají,“ doplnil J. Morštadt. Jedním z nich byl například Josef Šusta, majitel přepravní společnosti a jednoho z nejúspěšnějších českých malých pivovarů Kocour. 
 
Poslední zastávka krajského zastupitele vedla do domova s pečovatelskou službou ve Varnsdorfu, kde jedné ze zdejších obyvatelek, paní Šléglové předal notebook (na snímku), aby i přes svůj fyzický handicap mohla dál pracovat a prostřednictvím internetu zůstat v kontaktu se svými přáteli a rodinou. 
 
Text a foto: Pavel Novotný