Kriminalisté odebírají DNA mužům z Rumburku, hledají vraha ženy

Policie kvůli vyšetřování červnové vraždy mladé ženy z Rumburku na Děčínsku odebírá místním mužům vzorky slin. Sbírání DNA potvrdila ČTK krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Mrtvá sedmadvacetiletá místní žena byla nalezena na konci června. Televize Nova uvedla, že kriminalisté se zaměřují na muže od 25 do 35 let.

Podle informací ČTK kriminalisté budou DNA porovnávat s biologickými stopami zajištěnými na oběti vraždy. Podle jakého klíče kriminalisté vybírají, nechce policie říct. "Z taktického hlediska se policie k této otázce nebude vyjadřovat," doplnila Hyšplerová. Podle policejních zdrojů by mohla vzorky odevzdat více než tisícovka mužů.
 
Kriminalisté zároveň upozorňují na to, že pokud někdo, o kom bude policie přesvědčena, že byl na místě činu, odmítne vzorek DNA poskytnout, vystavuje se riziku vysoké pokuty. "V případě odmítnutí je zkoumána důvodnost tohoto odmítnutí, kdy bezdůvodné odmítnutí může znamenat udělení pořádkové pokuty podle trestního řádu, a to až 50.000 korun," doplnila Hyšplerová. Veškeré odebrané vzorky budou po vyloučení možného pachatele skartovány. K objasnění jiných trestných činů je policie použít nemůže.
 
Náklady na plošný screening DNA nejdou podle Hyšplerové z rozpočtu krajské policie. Kolik budou stát, nechtěla říct. "Život a zdraví jsou nevyšší lidské hodnoty a za dopadení pachatele zločinu vraždy mladé ženy, není žádná cena vysoká. Speciální pracovní tým, pracující na této vraždě, vynakládá veškeré fyzické a psychické úsilí, aby pachatele dopadli," doplnila Hyšplerová.
 
Sedmadvacetiletá místní žena odešla z domova letos 28. června. Její tělo našli policisté při rozsáhlé pátrací akci o dva dny později za městem u Pivovarského rybníka. Její tělo bylo částečně schované pod větvemi. Kriminalisté hledali i prostřednictvím médií opakovaně svědky. Případ ale zatím nevyřešili.
 
Zřejmě nejznámějším případem, kdy policii pomohl plošný screening DNA, je brutální vražda školačky z Kmětiněvsi na Kladensku z roku 2004. I v tomto případě policie nejprve tápala. Pomohli jí místní lidé, kteří se rozhodli dobrovolně odevzdávat DNA. Kriminalisté tehdy odebrali 700 vzorků. Jeden z posledních ukázal na spolužáka zavražděné dívky.
 
zdroj: ČTK