Kriminalita ve Šluknovském výběžku loni vzrostla

Zhruba o 17 procent vzrostla v roce 2011 kriminalita ve Šluknovském výběžku. Vyplývá to ze statistiky trestných činů, kterou má ČTK k dispozici. Největší nárůst je u majetkových přečinů. Nárůst zmírnil relativně klidnější konec roku, kdy se v obvodu Rumburku a Varnsdorfu kriminalita snížila, což může souviset s nasazením policejních jednotek. Podle zástupců radnic policejní přítomnost odradila hlavně ty, kteří na kriminalitě nejsou existenčně závislí.

Kriminalita v oblasti rostla už druhý rok po sobě. V roce 2009 napočítali policisté ve třech největších obvodech 1299 trestných činů, loni už to bylo 1677. Nárůst je patrný hlavně u majetkových přečinů, zatímco počet násilných trestných činů je prakticky neměnný. Loni se jich stalo 108, rok před tím o jeden méně. "Do nich se nepočítají jen loupeže a ublížení na zdraví, ale i například pouhé vyhrožování nebo určité druhy porušování domovní svobody," řekl ČTK policejní mluvčí Vojtěch Haňka.

Počet přečinů rostl výrazněji v šestnáctitisícovém Varnsdorfu a okolí, který se loni dostal s 688 trestnými činy do čela pomyslného žebříčku. Ještě výraznější nárůst ale vykazuje šestitisícový Šluknov a jeho okolí - od roku 2009 se tam počet trestných činů zvedl o víc než polovinu.

Právě kvůli rostoucí kriminalitě a několika násilným útokům Romů na bílé obyvatele severních Čech se na konci srpna naplno rozjely etnické nepokoje. Ty provázela série demonstrací, občasných potyček radikálů s policií a také nasazení pořádkových jednotek.

Podle zástupců měst je souvislost přítomnosti policejních jednotek zřejmá. "V prvních dnech jsme dokonce zaznamenali, že z ulic zmizeli lidé, o jejichž spojení s majetkovou kriminalitou víme," řekla ČTK mluvčí rumburské radnice Gabriela Doušová. V ulicích je každou noc navíc 50 policistů z Prahy anebo z Brna a ještě před půlnocí člověk potká na ulici spíš policistu než normálního chodce. "Můžeme se domnívat, že se toho lekli hlavně ti, kteří o kriminalitě jen uvažují a nejsou tak otrlí," dodala.

V Rumburku a Varnsdorfu je od října patrný výrazný pokles kriminality, zatímco ve Šluknově a okolí po říjnovém poklesu opět rostla. "Bohužel to tak je, i když tu hlídky dělají dobrou práci. Bohužel tu máme řadu chronických zlodějů, které žádná opatření neodradí," řekla ČTK starostka Šluknova Eva Džumanová (nez.). Zároveň dodává, že se do statistiky promítne i vyšší citlivost místních vůči kriminalitě. "Lidé jsou v hlášení trestných činů aktivnější a nemávnou nad nimi tak snadno rukou," dodala. Na vyšší aktivitu lidí upozornil v listopadu i ministr vnitra Jan Kubice.

zdroj: ČTK