Lidé žádají pro sestru z Rumburku obviněnou z vraždy milost

Na internetu vznikla petice na podporu zdravotní sestry z nemocnice v Rumburku, která je obviněna z vraždy pacientky, za což jí hrozí až 18 let vězení. Do dneška se pod petici podepsalo 45 lidí, kteří žádají, aby prezident Miloš Zeman udělil padesátileté ženě milost.

Vyplývá to z údajů na portálu e-petice.cz, na které upozornil server deník.cz.
 
"Jsme přesvědčeni, že její počínání bylo vedeno čistě humánními pohnutky směřujícími ke zmírnění utrpení těžce nemocných lidí a nebylo nikterak motivováno získáním vlastního prospěchu ani snahou ublížit nebo někoho jinak poškodit," uvádí se v textu petice.
 
Podepsaní lidé většinou nejsou z Rumburku, ale z celé republiky. Nechybí ani podpis zastánce milosti, který jako své bydliště uvádí San Francisco.
 
Pod textem petice se rozvinula bouřlivá diskuse, v níž se pisatelé obviněné sestry většinou zastávají. "Znám paní Věru od malička, to není vrah!," napsal Josef Zibner z Rumburku.
 
Úspěch petice je velice nejistý, i kdyby se pod ní podepsalo mnohem více lidí než dosud. Prezident Zeman totiž dopředu avizoval, že není příznivcem milostí. Zastavení trestního stíhání by navíc musel schválit i předseda vlády nebo pověřený ministr.
 
Sedmdesátiletá onkologická pacientka v rumburské nemocnici zemřela v noci na 6. června a vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Lék jí podle policie podala zdravotní sestra, které v případě odsouzení nyní hrozí až 18 let vězení. V nemocnici dostala výpověď.
 
Vedení nemocnice po úmrtí pacientky zpřísnilo vnitřní předpisy, což se podle jejího ředitele Darka Švába týká mimo jiné kontrol zdravotní dokumentace. "Také jsme upravili vnitřní směrnici o nakládání s nejzávažnějšími léky, například s opiáty," řekl už dříve ČTK Šváb. Předcházející vnitřní normy podle něj splňovaly předepsané standardy. "V tomto případě se nejednalo o selhání systému, ale jednotlivce," uvedl Šváb. Zopakoval, že vnitřní prověřování dalších podezřelých úmrtí neodhalilo žádný jiný případ, který by poukazoval na úmyslné či jen nedbalostní pochybení zaměstnanců nemocnice.
 
Policie však některá další podezřelá úmrtí v rumburské nemocnici prověřuje. "Jde o vytipované případy, u kterých je třeba prověřit, zda se obviněná nedopustila protiprávního jednání," řekl dříve ČTK ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec. Podle něj jde o 11 případů. Vyšetřovatelé ale zatím nepřišli na žádný takový, kvůli němuž by obvinění bývalé zdravotní sestry rozšířili.
 
zdroj: ČTK