Na Mezní Louce slouží turistům nová úschovna jízdních kol

Na Mezní Louce na Děčínsku slouží turistům nová úschovna jízdních kol, zřídila ji správa národního parku České Švýcarsko. ČTK o tom dnes informoval mluvčí správy parku Tomáš Salov. Turisté odsud často míří na Pravčickou bránu nebo do soutěsek Kamenice, kam cyklisté na kolech nesmějí. Starosta Hřenska, pod které Mezní Louka spadá, to přivítal.

"Je překvapivé, že navzdory poměrně vysokým počtům cyklistů jsou úschovny kol v obcích národního parku naprostou raritou," uvedl ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Návštěvníci podle mluvčího parku mohou kola u ubytovacího zařízení Celnice bezpečně uložit a pokračovat k turistickým cílům, které s jízdním kolem dosažitelné nejsou.
 
V hlavní sezoně slouží turistům od 07:30 do 19:30, v ostatních měsících od 08:00 do 18:30. Za celodenní uložení kola zaplatí cyklista 20 korun, rodina se dvěma dětskými koly a dvěma pro dospělé zaplatí 50 korun. "V současné době možnost bezpečného uložení jízdního kola do úschovny využívá denně několik cykloturistů, správa parku však předpokládá, že vytížení úschovny bude postupně narůstat," dodal Salov.
 
Cyklisté, kteří dosud chtěli do soutěsek Kamenice nebo k Pravčické bráně, museli buď kola nechat zamčená před zákazem vjezdu cyklistů, nebo si výlet na nejznámější turistické cíle Českého Švýcarska nechat na jindy a pěšky. "Určitě bychom to využili. Kola jsme nechávali zamčená k plotu, ale báli jsme se, jestli tam budou, až se vrátíme," řekla ČTK jedna z turistek, která do Českého Švýcarska vyráží pravidelně.
 
Novou službu vítá i starosta Hřenska Jan Havel. "Cokoliv, co pomůže turistickému ruchu, je dobrý nápad," řekl ČTK. Cyklisté, kteří přijeli do soutěsek Kamenice, kde obec provozuje jízdu na loďkách, dosud podle něj nechali kola u pokladny a pak se lodičkou vraceli zpět. Nově, když si nechají kola v úschovně, budou moci projet obě soutěsky až do Hřenska.
 
Národní park České Švýcarsko patří k nejnavštěvovanějším regionům v Ústeckém kraji. Měřit návštěvnost národního parku přesně není možné. Správa parku k tomu používá automatická tepelná čidla, která počítají počet průchodů určitým místem. V minulých letech prošlo kolem čidla v Edmundově soutěsce kolem 130.000 lidí a místem nazvaným U třech pramenů, kudy procházejí turisté mířící z Hřenska na Pravčickou bránu, 115.000 lidí.
 
zdroj: ČTK