O víkendu proběhne Zámecký adventní trh

O třetím adventním víkendu je na zámku připraven tradiční předvánoční trh, tentokrát s celou řadou novinek a překvapení.Již o den dříve, v sobotu 10. prosince je v rámci odpoledních programů pro děti připravena loutková pohádka Vánoční kouzlo v podání Divadýlka Kuba Plzeň. Ve veselém příběhu o kapříkovi a rybáři plném hříček a hravých nápadů vyjde nakonec najevo, že na Vánoce by nikdo neměl být sám.

Na třetí adventní neděli bude hlavní nádvoří děčínského zámku hostit oblíbený adventní trh. Kromě celé řady stánků s občerstvením a řemeslnými výrobky bude připraven také bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit například na vystoupení skupiny Yxes Joke při ZŠ Na Stráni, dále dětského sboru Církve bratrské a pěveckých sborů základní umělecké školy. V průběhu celého dne se na hlavním nádvoří budou odehrávat adventní scénky v podání ZŠ Nativity, které by měly připomenout, proč vlastně Vánoce slavíme. Návštěvníci s dětmi se dále mohou těšit na tradiční pečení vánočních perníčků či výstavu historických hraček, která je letos věnována právě Vánocům a zimě. Kromě toho bude po celý den volně otevřená zámecké kaple sv. Jiří, kde bude možné na chvíli spočinout a třeba si rozsvítit svíčku.

Zajímavé akce ovšem nebudou omezeny jen na prostor hlavního nádvoří. Mnoho dalších aktivit bude připraveno také v interiérech. „Pro adventní a vánoční čas jsme připravili speciální vánoční prohlídky,“ říká ředitelka zámku Iveta Krupičková. Zámecké komnaty budou pro tento účel samozřejmě slavnostně vyzdobené a řeč bude především o tom, jak probíhaly Vánoce na děčínském zámku. Tyto prohlídky se budou konat až do Tří králů, ovšem pouze během adventního trhu budou navíc obohaceny o živé scénky. „Návštěvníci na trase potkají například posledního majitele zámku Františka Antonína Thuna, jeho manželku, matku, děti a další postavy ve víru vánočních příprav,“ vysvětluje Krupičková.
 
Novinkou letošního roku je také mimořádná kavárna v reprezentačních prostorech v prvním patře západního křídla. „Zámek v minulých dnech požádal své příznivce, aby na trh upekli a pro dobročinné účely věnovali dobrý koláč. Všechny upečené dobroty si spolu s šálkem kávy či čaje budou budou moci návštěvníci zakoupit právě v improvizované kavárně v nejatraktivnějších místnostech zámku – Modrém sálu a Věžovém kabinetu,“ říká Krupičková. Utržené finanční prostředky budou poté převedeny na konto sbírky na restaurování původního zámeckého mobiliáře. Návštěvníci zámku tak nejen budou moci podpořit další rehabilitaci zámeckých prostor, ale navíc získají možnost užít si zámecké prostory trochu jinak.
 
Velkou změnou oproti minulým trhům projde také hlavní nádvoří. „Po dlouhých letech se konečně chýlí ke konci rekonstrukce hlavní zámecké budovy a proto bude možné vyklidit stavební dvůr, který až dosud zabíral velkou část nádvoří podél jižního křídla“ dodává Krupičková. Díky tomu se během vánočních trhů vůbec poprvé v celé své kráse otevře celé hlavní nádvoří děčínského zámku.
 
Adventní trh na děčínském zámku se koná v neděli 11. prosince od 10 do 17 hodin.