Obecní volby ve Hřensku definitivně platí

Výsledky komunálních voleb ve Hřensku na Děčínsku definitivně platí, i přes očekávání dosavadního starosty Josefa Černého je nikdo u soudu nenapadl. ČTK to řekla mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Irena Jeřábková. Černý už na 16. února svolal zastupitelstvo, kde bude zvoleno nové vedení obce.

Starosta nejprve nechtěl ustavující zastupitelstvo svolat, dokud neuplyne desetidenní lhůta pro podání stížnosti proti výsledkům voleb. "Nakonec jsem to risknul," řekl Černý. Očekávalo se totiž, že volby napadne místní ODS, která volby zpochybnila i v předchozím případě.

Před volbami jí obecní úřad navíc ze seznamu voličů vyškrtl kandidáta, byl jedním z 26 lidí, kterým město poslalo dopis, že je ze seznamu škrtá. Obecní volby se totiž opakovaly proto, že se před nimi v říjnu 2010 do obce účelově přistěhovali voliči. Právě ty úřad ze seznamu před lednovými volbami vyškrtnul.

Opakované obecní volby 28. ledna vyhrálo sdružení dosavadního místostarosty Jana Havla Soutěsky - věc veřejná, věc neprodejná. Získalo 35,3 procenta hlasů a tři mandáty z celkových sedmi. Opakování voleb nařídil soud kvůli tomu, že před prvním hlasováním v říjnu 2010 někdo do obce sestěhoval 32 lidí odjinud, kteří přitom formálně bydleli v neobyvatelných objektech.

Havlovo sdružení získalo nejvíc hlasů i v anulovaných volbách, tehdejších 43,8 procenta znamenalo také tři mandáty. Čtyři mandáty si rozdělila tři zbylá sdružení, která stále mohou Havlovo uskupení vyšachovat do opozice.

Vzhledem k velikosti obce je navíc možné, že nešlo o poslední hlasování; stačí, aby tři zastupitelé naráz složili své mandáty a volby se budou muset opakovat znovu. Není to úplně nepravděpodobné, protože před hlasováním na sebe jednotlivá uskupení poměrně tvrdě útočila. Ve Hřensku se politika točí především okolo soutěsek na říčce Kamenici, které jsou magnetem na turisty a stále patří obci.

V zastupitelstvu lidé chtějí i dosavadního starostu Josefa Černého, kterého zvolili z posledního místa jiné kandidátky. Sedmašedesátiletý Černý chtěl v politice už skončit. K zapečetěné urně nakonec dorazilo 132 z celkových 179 voličů, což znamenalo skoro 74procentní účast.

zdroj: ČTK