Oprava mostu v Děčíně trvala půldruhého roku, stála 85 milionů

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dnes ukončila po více než roce a půl rekonstrukci mostu na trati Děčín - Jedlová. Opravy půlkilometrového úseku stály 85 milionů korun bez DPH, velkou část na ně prostřednictvím operačního programu Doprava přispěla Evropská unie. Most opravovala společnost Metrostav. ČTK to řekl mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Most je součástí hlavní vlakové trati z Děčína na Rumburk, trať převádí přes řeku Labe. Samotný kamenný most přes Labe pochází z roku 1868, ocelová konstrukce byla z roku 1976. "Účelem rekonstrukce bylo zajistit bezpečnost železničního provozu a dosáhnout požadovaných technických a provozních parametrů," řekl ČTK Illiaš.
 
Dodavatelská firma musela podle Illiaše sanovat mimo jiné podzákladí mostu. Odbourala i původní úložné prahy, které byly nahrazeny novými z betonu. "V rámci rekonstrukce byla optimalizována trasa trati včetně zřízení bezstykové koleje a návazně na to upraveno trakční vedení," uvedl Illiaš.
 
Stavbu výrazně zkomplikovaly loňské povodně. Velká voda poškodila v té době už hotové provizorní konstrukce. "Po jejím opadnutí a vyčištění staveniště od naplavenin byly na základě rozhodnutí správce stavby a statika konstrukce demontovány," doplnil Illiaš.
 
Most prošel zátěžovou zkouškou, když na něm byly dva obří jeřáby o celkové váze 126 tun, ve zkušebním provozu je most od konce loňského listopadu.
 
Celková investice je 85 milionů korun bez DPH, evropská dotace by měla činit 68,5 milionu korun.
 
zdroj: ČTK