Petici proti variantě přivaděče D8 do Děčína podepsalo 1148 lidí

Petici proti takzvané chrochvické variantě dálničního přivaděče podepsalo 1148 lidí z děčínských částí Chrochvice a Želenice. Chrochvická varianta je jednou z možností, kudy vést děčínský dálniční přivaděč, který má město spojit s dálnicí D8. Varianta by zasáhla právě jmenované části Děčína. Petici proti ní děčínští zastupitelé vzali na vědomí.

Při dubnovém jednání zastupitelstva část veřejnosti protestovala proti jiné variantě přivaděče, která by mohla vést tunelem v Pastýřské stěně, skalním útvarem, který leží v blízkosti centra Děčína. Primátor František Pelant tehdy uvedl, že město se přiklání spíš právě ke chrochvické variantě. Ta ale v minulosti ztroskotala na jednání s ochránci přírody. Lidé z Chrochvic a Želenic se přesto obávají, že se uskuteční, a to právě proto, že se pro ni vyslovil primátor.
 
"V petici se obracíme na město, aby zvážili, zda zvolená varianta je vhodná. Protože vede obydlenou částí Želenic, pak přechází do Chrochvic, Krásným Studencem a Popovicemi směřuje do Horního Oldřichova," uvedla Jarmila Marková, předsedkyně Sdružení občanů za udržitelný rozvoj Děčína, které petici zastupitelům předložilo.
 
"Nic ještě není rozhodnuté, vše se teprve zkoumá. Máme před sebou ještě dlouhý proces, a tím pádem i dost času o tom diskutovat," reagoval Pelant.
 
Signatáři petice se obávají exhalací z výfukových plynů, požadují variantu, která by byla šetrnější k životnímu prostředí. Město zástupce sdružení pozvalo k jednání. Svůj názor mohli prezentovat na jednání dopravní komise.
 
O nutnosti vybudovat pro Děčín dálniční přivaděč se diskutuje asi 30 let. Někteří zastupitelé poukazují na to, že jeho stavbu brzdí právě neshody obyvatel, kteří jednotlivé možnosti, kudy by měla silnice vést, kritizují. "Strašně bych už uvítal, aby někdo řekl, co si tedy přeje," komentoval kritiku petentů zastupitel Ladislav Trněný (ČSSD).
 
Podle jednoho z řečníků, kteří přišli na zastupitelstvo petici obhajovat, si lidé přejí především to, aby byl přivaděč vybrán v transparentním procesu a za přítomnosti nezávislých odborníků. Lidé z Chrochvic a Želenic by chtěli, aby město vyslechlo i jiné znalce než ty, s kterými dosud na dopravním řešení spolupracuje.
 
zdroj: ČTK