Pomocník pro sociální oblast

Pamatujete si ještě na službu buzení telefonem? Už se s ní asi setkáme jen v hotelu, protože si dnes každý nařídí svůj mobilní telefon. Bylo by však výborné, kdyby nás někdo ráno nejen vzbudil, ale připomněl nám i různé schůzky a akce. Ale to přeci mobilní telefon také zvládne, má v organizátorovi nastavení kalendáře a úkolů.

Jsou však lidé, kteří by takové věci dvojnásob ocenili, jenomže neumí zacházet s mobilním telefonem natolik, aby si mohli plánovat kalendář.
Kromě některých seniorů jsou to zejména lidé s mentálním postižením. Ráno by potřebovali vzbudit do práce, v poledne upozornit na braní léků, nebo na návštěvu u doktora.

„Lidé žijící v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem to samozřejmě nepotřebují,“ sděluje Monika Lampová, ředitelka Agentury Pondělí, „ale služba Podpora samostatného bydlení  pomáhá osobám s postižením žít v  běžných bytech, jen s menší, individuální podporou asistentů.  A takový elektronický pomocník by se klientům velice hodil.“

Tato myšlenka napadla Moniku Lampovou již před několika lety a tak začala spolupracovat s firmou Software Productions na její realizaci.

„Elektronický pomocník už je prakticky hotový, teď se testuje jeho funkčnost,“ říká Rostislav Souček, který má realizaci tohoto nápadu na starosti. „Jde o propojení internetu a mobilního telefonu. Každý z úkolů se naplánuje v programu e-quip, což je program, který využívá velká část poskytovatelů sociálních služeb k administraci práce s uživateli, ve stanovený čas se odešle zpráva v textové, zvukové nebo obrázkové podobě na mobilní telefon klienta. Obrázky využíváme z programu Altík, který byl navržen pro alternativní způsob komunikace.“

Program byl představen na konferenci Kvalita nejsou jen standardy, která se konala v Brně, a vzbudil okamžitě velký zájem. Vznikla proto webová stránka www.e-quip.cz/epomocnik, která má poskytnout zájemcům ty nejdůležitější informace a dát jim přehled o tom, jak se tento program vyvíjí a kdy bude možné jej běžně využívat.
     
Služba Podpora samostatného bydlení je financována z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

www.agenturapondeli.cz