Poškozených CA Aloha přibývá, škoda je přes milion korun

Přes 40 poškozených se přihlásilo policii v kauze zkrachovalé cestovní agentury Aloha z Děčína. Škoda, kterou vyčíslili, přesáhla milion korun. ČTK to řekla děčínská policejní mluvčí Petra Trypesová. Kriminalisté zatím nikoho neobvinili. 

Agentura ukončila činnost na konci ledna. Zájezdy u ní měly zaplacené desítky lidí. Kriminalistům už se podle mluvčí přihlásily kromě fyzických osob i dvě cestovní kanceláře. "Cestovní kanceláře realizovaly zájezdy, za které nedostaly zaplaceno," řekla ČTK Trypesová. Většina poškozených klientů je z Děčínska a Ústecka. 
    
Škoda ale bude zřejmě mnohem vyšší. Kriminalisté dál prověřují všechny smlouvy, které agentura uzavírala. "Jednatel agentury s policií spolupracuje. Zatím nebyl z ničeho obviněn," doplnila policejní mluvčí. 
    
Agentura podala sama na sebe návrh na insolvenci, krajský soud ho ale v únoru zamítl. Podle dokumentů, které jednatel společnosti Jan Kotek dodal soudu, se firma potýkala s finančními problémy minimálně od loňského léta, přesto dál zájezdy prodávala. Z dokumentů vyplývá, že nezaplatila za zájezdy svých klientů společnostem z Hluboké nad Vltavou a Horní Plané už loni v červenci a srpnu. Dlužnou částku Kotek v návrhu vyčíslil na více než 6,2 milionu korun. Agentura dluží klientům, největší pohledávky má ale u bank a cestovních kanceláří. Cenu majetku agentury vyčíslil Kotek na 4000 korun. 
    
Vzhledem k tomu, že agentury jako zprostředkovatelé na rozdíl od cestovních kanceláří nemusí mít zákonné pojištění, klienti zřejmě nedostanou zpět všechny peníze, které za neuskutečněné zájezdy zaplatili. 
 
zdroj: ČTK