Přijďte se podívat na vydry říční

Děčínská zoo začala s chovem vyder říčních. Pro návštěvníky jsou úplnou novinkou, zoo tento druh savce ještě nikdy nechovala. Výběh vyder říčních se stal součástí Expozice Českosaského Švýcarska.  

Vydry „zdědily“ expozici po norcích evropských, která prošla během roku kompletní rekonstrukcí. „Přibyl bazén s řečištěm, který je z jedné strany prosklený, aby bylo možné vydry pozorovat při pohybu ve vodě, změnila se výsadba a vydry dostaly i nové boudy se skleněnými průhledy,“ popsala nový vzhled výběhu mluvčí zoo Alena Houšková. Vydry získala zahrada ze Zoo Hluboká nad Vltavou, kam se dostaly jako nalezená mláďata z volné přírody.

Vydry jsou inteligentní zvířata, která lze ve volné přírodě spatřit jen vzácně. Svoji inteligenci stihl nový pár ukázat už i ve svém novém bydlišti. Jen pouhý den po slavnostním otevření jejich expozice se jim podařilo uprchnout z výběhu a postavit zaměstnance zoo do pozoru. I když dříve patřil výběh norkům evropským, což jsou o mnoho menší zvířata, vydrám se podařilo najít v oplocení skulinku a v noci ze soboty na neděli utekly. Svobody si ale dlouho neužily. „Věděli jsme, že minimálně jedena z vyder se pohybuje v blízkosti bazénku pod ara vojenskými. Nechala tam po sobě stopy v podobě převrácené fontánky a vytrhaných leknínů. Podařilo se jí chytit do keseru chvilku poté, co na zoologa vykoukla ze křoví. Druhá se nechala nalákat na dobroty do sklopce v noci na úterý,“ řekla mluvčí zoo. Nyní už jsou tedy vydry zpět v expozici. Než se je podařilo odchytit, proběhla její důkladná kontrola a dokonalejší zabezpečení.

Až si vydry na nové prostředí zvyknou, děčínská zoo by je ráda zařadila na seznam zvířat, u kterých probíhá komentované krmení. To bude díky prosklenému bazénu a mrštnosti těchto šelmiček velice atraktivní záležitostí.        

http://www.zoodecin.cz/