Rok 2018 byl pro zoo rokem rekordním

Další návštěvnický rekord si na své konto připsala děčínská zoologická zahrada. Podařilo se jí opět překonat historicky nejvyšší návštěvnost. Cestu za zvířaty si v uplynulém roce našlo 115.298 lidí.

„Starý rekord z roku 2017 jsme pokořili o rovných 809 příchozích. Máme za sebou veleúspěšný rok,“ zhodnotila mluvčí děčínské zoo Alena Houšková s tím, že pro tak malou zoologickou zahradu, jakou je Zoo Děčín, je každá roční návštěvnost, která překoná hranici 100.000 návštěvníků, velkým úspěchem. To se daří již pět let po sobě. Nejsilnějším měsícem byl tradičně červenec s téměř 23 tisíci návštěvníky. Silným měsícem byl oproti dlouhodobému průměru i měsíc duben, kdy do zoo přišlo více než 12 tisíc lidí (průměrná dubnová návštěvnost se přitom v minulých letech pohybovala kolem 8 tisíc příchozích). Naopak nejslabším měsícem je dlouhodobě leden. 

Za vysokou návštěvností stojí především příznivé počasí, které obvykle bývá tím nejdůležitějším faktorem pro návštěvu zoologické zahrady. Zoo si pochvaluje nejen celkovou návštěvnost zoo, ale také návštěvnost na akcích pro veřejnost. I na nich v uplynulém roce padaly rekordy, programová nabídka láká. Příkladem je třeba Strašidelná zoo, kterou si přišlo užít celkem 1.449 návštěvníků a která se tak stala nejnavštěvovanější akcí v historii celé zoo. Velmi slušnou porci příchozích přilákala i akce s názvem Startujeme! s tisícovkou lidí. Na návštěvnosti se významně podílí například i činnost ZooŠkoly, kterou v roce 2018 prošlo 3.635 školáků. 

Za úspěšný můžeme rok 2018 považovat i v rovině chovatelské. „V uplynulém roce jsme kolekci našich zvířat rozšířili o několik nových druhů. Byly to například trnuchy skvrnité nebo vzácné rajky, které obývají Ptačí dům. Přibyl i kriticky ohrožený klokánek králíkovitý,“ vyjmenovala mluvčí. K nejúspěšnějším odchovům patřilo mládě kapybary vodní, jeřáb panenský, makak chocholatý, koťata kočky rybářské, lamy vikuně nebo sambar skvrnitý, který se stal posledním mládětem roku 2018. Rok 2018 ale přinesl i smutné události. Z důvodu vysokého stáří a vleklých zdravotních komplikací se rozloučila s ikonami medvědem grizzly Siegfriedem a medvědicí Helgou. Chov medvědů grizzly tak v zoo definitivně skončil, koordinátor už nepovolí chov tohoto druhu z důvodu nízkého ohrožení ve volné přírodě a nutnosti chránit jiné ohroženější druhy medvědů. V roce 2019 se tak děčínská zoo zaměří na import nového druhu medvěda, jehož chovu se bude věnovat. S největší pravděpodobností půjde o medvěda kamčatského.

Rok s devatenáctkou na konci bude pro děčínskou zoologickou zahradu rokem jubilejním. Zoo bude slavit 70 let od svého otevření, proto do něj vstupuje s velkými plány. „Největší akcí a dárkem k narozeninám bude výstavba tří nových expozic. Expozice zvířat z chladných krajů vyroste ve stráni hlavní cesty od pokladny až k expozici mývalů severních. Návštěvníci se zde setkají se zvířaty, jako jsou kamzíci, sovy nebo rosomáci,“ popsala Houšková. Dalším narozeninovým dárkem bude už na jaře zcela nový druh primátů, kteří se nastěhují do nově zrekonstruovaného venkovního výběhu pavilonu opic. Budou jimi chápani středoameričtí, kteří patří společně s gibony k nejobratnějším primátům. K pohybu ve větvích jim slouží dlouhý ocas, který je dokonale chápavý a pracuje jako jedna končetina navíc. V rámci oslav výročí chystá zoo spoustu zajímavých akcí. „Na první z nich se mohou návštěvníci těšit už v dubnu, kdy v sobotu 6. 4. slavnostně odstartujeme jubilejní 70. návštěvnickou sezónu a proběhneme se na recesistickém závodě s názvem Pastýřská 70. V květnu se k oslavám výročí zoo připojí děčínští dřevosochaři, kteří budou v rámci městských slavností tvořit právě pro naši zoo,“ vysvětlila mluvčí. Další výroční aktivitou bude například 1. července tzv. retrovstupné. Kdy se zoo se vrátí o 70 let zpět a nabídne návštěvníkům vstupné, které se platilo v dobách jejího vzniku. Kompletní programovou nabídku je možné sledovat na těchto webových stránkách v sekci Kalendář akcí.

http://zoodecin.cz