Rumburská nemocnice podá trestní oznámení na lékaře Vondráčka

Vedení nemocnice v Rumburku podá ještě dnes trestní oznámení na lékaře Petra Vondráčka pro nadržování a neoznámení trestného činu. Trestní oznámení souvisí s případem vraždy sedmdesátileté pacientky, ze které policie obvinila zdravotní sestru. ČTK to řekl ředitel nemocnice Darek Šváb. Vondráček považuje kroky vedení nemocnice za účelové. 

Vondráček měl službu v den, kdy žena zemřela po podání velké dávky draslíku. Podle serveru Lidovky.cz, který na případ upozornil, Vondráček podle právního posudku manipuloval s důkazy a znehodnotil je. Šváb ČTK potvrdil, že trestní oznámení nesměřuje na neznámého pachatele, jak bývá obvyklé, ale právě na lékaře. "Trestní oznámení podáváme v souvislosti s konáním či nekonáním bývalého pracovníka. U ostatních zaměstnanců právní rozbor zjistil jen personální či kázeňské pochybení," vysvětlil ČTK Šváb. 
    
Vondráček jakékoli pochybení odmítá a kroky managementu nemocnice označil pro ČTK za účelové. "Pokud si management nemocnice najme špičkovou právní firmu, čpí mi z toho účelovost. Zkrátka chtějí něco najít," řekl ČTK Vondráček s tím, že sám si právníka najímat nebude. "Mám čisté svědomí. Dvakrát jsem zajistil důkazy, vše jsem předal nemocnici. Veškeré vysvětlení jsem podal i managementu. Šokuje mě, že se vším takto manipulují," doplnil Vondráček. 
    
Sedmdesátiletá pacientka v rumburské nemocnici zemřela v noci na 6. června a vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Na podezřelé úmrtí upozornil právě Vondráček. Už dříve řekl, že podezření pojal kvůli srdeční arytmii pacientky. Zjistil také, že u zemřelé před smrtí prudce stoupla hladina draslíku. "Odebral jsem hned od pacientky krev a (nyní obviněné) sestry jsem se zeptal, zda je draslík v infuzi, kterou právě podala. Sestra odpověděla, že ano, ale nevěřil jsem," řekl už dřív lékař. Infuzi proto poté bez vědomí podezřelé sestry poslal na testy. Ty potvrdily jeho podezření, že ačkoli v infuzi draslík nebyl, v těle ženy ho bylo množství neslučitelné se životem. 
    
Draslík zemřelé podala podle policie zdravotní sestra, které v případě odsouzení hrozí až 18 let vězení. Krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová ČTK řekla, že policie nemá indicie, že by sestře někdo pomáhal. "Vyšetřování případu dál probíhá. Variantu, že by obviněnou někdo kryl, ale neprověřujeme," doplnila Hyšplerová. 
    
Policie původně pracovala s domněnkou, že sestra zabíjela ze soucitu a prováděla eutanazii. Tuto verzi ale už policisté v podstatě vyloučili. Teď se zabývají verzí, že čin byl úmyslný. 
    
Nemocnice po úmrtí pacientky zpřísnila vnitřní předpisy, což se podle jejího ředitele Švába týká mimo jiné kontrol zdravotní dokumentace. Vnitřní prověřování dalších podezřelých úmrtí podle něj neodhalilo žádný jiný případ, který by poukazoval na úmyslné či jen nedbalostní pochybení zaměstnanců nemocnice. 
 
zdroj: ČTK