Sanace nestabilního převisu v Děčíně by mohla začít o víkendu

V sobotu zřejmě začne sanace skalního převisu v děčínské čtvrti Horní Žleb, ze kterého se minulý víkend utrhnul dvacetitunový balvan. Kolik bude sanace stát, není zatím jasné, řekla ČTK mluvčí radnice Markéta Lakomá. Prvotní průzkum prokázal, že skalní masiv je nestabilní a hrozí sesuv menších kusů.

"Čekáme ještě na konečné vyjádření geologů, kteří svah prohlédli," řekla ČTK Lakomá. Radnice podle ní nechala zpracovat posudky dva. "Chtěli jsme mít jistotu, že budou správné," doplnila mluvčí.
 
Sanaci svahu by odborná firma mohla stihnout během víkendu, trojice evakuovaných lidí by se tak mohla vrátit domů na začátku příštího týdne. Obrovský kámen proletěl asi jen dva metry od jejich domu, proto je město preventivně evakuovalo. Zatím zůstávají v jednom z děčínských hotelů. "Ubytování jim platí město," doplnila Lakomá.
 
Radnice sanaci nechce platit sama. Svah patří státu, ve správě ho mají Lesy České republiky . "Jednáme s Lesy ČR, aby se na nákladech podílely alespoň polovinou. Pokud by se ukázalo, že sanace bude nad finanční možnosti města, požádáme o pomoc Ústecký kraj, který má fond pro havarijní situace," vysvětlila Lakomá. Lesy ČR už dřív avizovaly, že eventuálně se sanací pomohou. "Lesy ČR poskytnou v případě potřeby součinnost při zajišťování sanačních prací svahu v děčínské čtvrti Horní Žleb," řekl ČTK už dříve mluvčí Zbyněk Boublík. Státní podnik zároveň odmítl, že by pád balvanu způsobila nedávná těžba dřeva. Lesy ČR zároveň vysazují na některá místa stromy, které by měly pomoci stabilizaci svahu.
 
Loni se v Horním Žlebu při kácení stromů jeden zřítil na zahradu místního domu. Radnice plánuje rozsáhlou sanaci svahu, na kterou získala dotaci 6,5 milionu korun od ministerstva životního prostředí. Vzniknout by měly lanové zábrany a největší kameny by měly být roztlučeny. Termín této sanace zatím radnice nemá, nejdřív musí najít dodavatele v soutěži.
 
zdroj: ČTK