Soud poslal do vazby místostarostu Rumburku Darka Švába

Soud dnes poslal do vazby místostarostu Rumburku Darka Švába (ČSDD), jak navrhovali policisté a státní zástupce. Kriminalisté navíc rozšířili Švábovo obvinění z útisku a podněcování k trestnému činu o vydírání. ČTK to řekl dozorující státní zástupce Lukáš Otipka. 

"Soud shledal návrh důvodným, obviněný byl vzat do vazby koluzní, je dáno nebezpečí, že by mohl ovlivňovat svědky," řekl ČTK Otipka. Policie zadržela Švába v úterý na rumburské radnici. Podle Otipky bylo rozšířeno trestní stíhání o zločin vydírání. Švábovi nově hrozí dva až osm let vězení. Koho měl místostarosta vydírat, nechtěl Otipka říct. Z paragrafů trestního zákona, pro které je Šváb stíhán, ale vyplývá, že osmiletý trest za vydírání hrozí obviněnému "spáchá-li takový čin na svědkovi, znalci nebo tlumočníkovi v souvislosti s výkonem jejich povinnosti". Švábův advokát Jan Menš odmítl k případu cokoli říct. "Jsem vázán mlčenlivostí," řekl Menš ČTK. Neřekl ani, zda se jeho klient podá proti umístění do vazby stížnost. 
    
Švába policie 29. listopadu obvinila z útisku a podněcování k trestnému činu. Rumburský politik podle kriminalistů při loňské pracovní poradě městských policistů pobízel své podřízené k nekalým praktikám při výkonu povolání. Své požadavky údajně podpořil zastrašováním. 
    
Podle starosty Rumburku Jaroslava Trégla (bezp.) Švábovo vazební stíhání chod města příliš neovlivní. "Jsem schopen, neříkám, že dlouhodobě, ty věci zastat," řekl ČTK Trégl. Vedení města zatím ani nerozhodlo, zda svolá mimořádné jednání zastupitelstva. "Buď ho svolám sám, pokud se na tom s kolegy dohodnu, nebo pokud o to požádá více než třetina zastupitelů," doplnil Trégl. O situaci chce starosta jednat s radními a zástupci všech stran a hnutí, které v rumburském zastupitelstvu jsou. 
    
Dvaačtyřicetiletý Šváb je považován za jednoho z nejvlivnějších místních politiků ve Šluknovském výběžku. Místostarostou za ČSSD se poprvé stal už jako sedmadvacetiletý, pak byl zvolen ještě třikrát. Zároveň řídí místní Lužickou nemocnici. 
 
zdroj: ČTK