Strany v Ústeckém kraji rozjely předvolební kampaň

Strany v Ústeckém kraji rozjely předvolební kampaň. V pondělí kraj navštívil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Kontaktní kampaň zahájila i TOP 09, ta plánuje i plavbu na lodi po Labi s předsedou Karlem Schwarzenbergem. Komunisté začali objíždět kraj už v září, velké mítinky ani billboardy v plánu nemají. Podobný záměr má také Strana zelených. ČTK to řekli zástupci stran v regionu. 

Komunisté zahájili kampaň na začátku září. "Nejdeme do žádných billboardů, budeme mít jen klasické plakáty, papírové skládačky, kalendáře, tužky a podobně," řekl ČTK předseda KSČM v kraji a hejtman Oldřich Bubeníček. Strana podle něj neplánuje velké mítinky. Počítá se s kontaktní kampaní, v níž budou kandidáti objíždět města a obce. Předběžný odhad nákladů na kampaň v Ústeckém kraji je podle Bubeníčka asi 700.000 korun. 
    
ČSSD přijel v pondělí podpořit předseda strany Bohuslav Sobotka. Společně s krajským lídrem Jaroslavem Foldynou promluvili k voličům v ústeckém kulturním domě. Prostor pro individuální diskusi s kandidáty dali v předsálí po skončení projevů. V kraji se už objevily také celostátně orientované billboardy ČSSD s portrétem předsedy strany. 
    
Také TOP 09 zahájila kontaktní část předvolební kampaně v pondělí, u stánku na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem diskutovali s kolemjdoucími první čtyři nominovaní v čele krajské kandidátky. V polovině října pak do regionu přijede i předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Pojede lodí s příznivci strany z Litoměřic do Velkých Žernosek, pak bude diskutovat v Ústí nad Labem a v podvečer v Teplicích," řekla novinářům Irena Skálová, která kandiduje na čtvrtém místě. Rozpočet celé krajské kampaně je zatím asi 200.000 korun, podle krajského lídra Michala Kučery se navýší, pokud strana získá další prostředky. Velké billboardy ale neplánuje. 
    
Lídr ODS v kraji Radim Holeček už kontaktní kampaň zahájil cestou na Šluknovsko. "I předchozí kandidáti na ně zapomínali. Problémy Ústeckého kraje jsou na sever od Varnsdorfu znásobené několikrát," řekl dnes ČTK. Ve čtvrtek do regionu přijede místopředsedkyně strany Miroslava Němcová s ODS kavárnou. V menší míře se bude strana spoléhat na plakáty a billboardy. "Kampaň bude ještě levnější než krajská. Billboardů budou v kraji řádově desítky," dodal Holeček s tím, že polovina ponese celostátní tematiku a polovina jeho portrét. Zároveň plánuje coby bývalý hudební manažer večery v klubech po celém kraji. 
    
Kampaň bez využití velkoplošné reklamy slibuje Strana zelených. Voliče chce zaujmout novou formou volebních mítinků. "Nebudeme stavět pódia, ze kterých budeme říkat projevy, chceme spíš vsadit na umělecké performance a oživení, chceme být v interakci s chodci, v každém městě chceme akcentovat místní témata, komunikovat spíše hrou," uvedl lídr severočeské kandidátky zelených Jiří Škoda, který je zároveň krajským předsedou strany. Do kampaně zelených mají být intenzivně zapojeni dobrovolníci, jen v Ústeckém kraji by jich podle Škody měly působit stovky. 
 
zdroj: ČTK