SŽDC mezi Rumburkem a Dolní Poustevnou zmodernizuje 13 přejezdů

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) mezi Rumburkem a Dolní Poustevnou na Děčínsku zmodernizuje 13 železničních přejezdů. Po opravě budou bezpečnější, některé chrání jen výstražné kříže. Na zahájení rekonstrukce to dnes řekl náměstek ředitele stavební správy SŽDC Ondřej Göpfert. Akci za přibližně 67,2 milionu korun bez DPH podpořila Evropská unie, je pilotním projektem, při kterém chce SŽDC opravit za dva roky kolem 400 přejezdů v celém Česku. 

Opravy se dočkají čtyři úseky na trati mezi Rumburkem a Dolní Poustevnou. Třináct tamních přejezdů je většinou označeno jen dopravními značkami, případně zabezpečené mechanickými závorami obsluhovanými dopravními zaměstnanci nebo nemoderním zabezpečovacím zařízení z roku 1972. 
    
Nehody se na těchto přejezdech mezi Rumburkem a Dolní Poustevnou stávají poměrně často. Například po lednové srážce vlaku s osobním autem na přejezdu Valdek mezi Rumburkem a Šluknovem musel zraněného řidiče do nemocnice přepravit vrtulník záchranné služby. V roce 2008 se na stejném místě srazil s vlakem kamion. Nehody se staly i přesto, že místo je označené světelnou signalizací. V listopadu 2010 stála srážka s vlakem na přejezdu bez závor život cyklistu. 
    
Ve Šluknovském výběžku si chce tuto modernizaci železničních přejezdů na vedlejších tratích SŽDC vyzkoušet. "Tento pilotní projekt ukáže, jak rychle jsou opravy železničních přejezdů realizovatelné vůči kapacitám zhotovitele a projektanta. Celý cíl směřuje k tomu, abychom do roku 2015 zrekonstruovali zhruba 400 přejezdů v objemu asi dvou miliard," vysvětlil náměstek. Evropská unie přispěla z Operačního programu Doprava, patnáctiprocentní podíl státu jde ze Státního fondu dopravní infrastruktury. 
    
Ve správě SŽDC je v celém Česku zhruba 9500 kilometrů kolejí a 8000 železničních přejezdů. Zabezpečených závorami je jen asi 3000 z nich. V příštích dvou letech by mělo přibýt ještě dalších 400. "Nový projekt se nesoustředí jen na velké aglomerace, ale SŽDC postupuje tak, aby železniční síť byla bezpečná po celé republice," dodal Göpfert. 
 
zdroj: ČTK