Ústecký kraj rozdělil obcím postiženým povodněmi 309 milionů Kč

Ústecký kraj ve středu rozdělil obcím postiženým povodněmi 309 milionů korun. Ministerstvo financí peníze přidělilo na první nezbytné náklady, obce je už mají na účtech. Novinářům to řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) po mimořádném jednání zastupitelstva. Celkové škody jsou v kraji podle současných odhadů kolem sedmi miliard.

Na peníze čeká více než 276.000 lidí z 63 obcí. "Jedna věc je vyčerpat prostředky, odstranit škody. Následně nás čeká vyúčtování těch prostředků, a to se musí řídit příslušnými zákony. Veškeré výdaje musejí být řádně doloženy," uvedl radní pro majetek kraje Ladislav Drlý (KSČM).
 
Největší částka poputuje na účet krajského města, Ústí nad Labem vyčíslilo prvotní náklady po povodni na 59,9 milionu korun. Terezín včetně nejvíce poškozených částí Nové a České Kopisty a Počaply získá 41,6 milionu korun. Do Děčína přijde 33,8 milionu korun. Téměř na 14 milionů korun vyčíslily náklady obce Hřensko na Děčínsku a Chodouny na Litoměřicku, pod které spadají i velmi poškozené Lounky. Krajskému úřadu Ústeckého kraje zůstane 99,1 milionu. Z příspěvkových organizací kraje půjde nejvíc peněz krajské správě silnic (6,1 milionu korun).
 
Celkem odhaduje Ústecký kraj škody přibližně na sedm miliard korun, při povodních v roce 2002 škody přesáhly 11 miliard. "Celkové škody musíme vyčíslit do sedmi dnů od odvolání nouzového stavu, to se předpokládá 28. června," dodal hejtman. Na účtu povodňové sbírky Ústeckého kraje je v současné době asi 263.000 korun, dnes na zastupitelstvu zazněla informace, že zastupitelstvo kraje Vysočina schválilo pro Ústecký kraj dar 400.000 korun.
 
zdroj: ČTK