V děčínské zoo odchovali mládě vzácného ptáka pomocí coly

Mládě vzácného ledňáka obrovského odchovali v děčínské zoologické zahradě pomocí coly. Ptáče mělo zažívací problémy, od nichž mu sladký nápoj s kofeinem pomohl. Nyní už spořádá najednou celou myš. Za poslední dva roky se nepodařilo odchovat tento druh pocházející z Austrálie žádné české zoologické zahradě, informovala Zoo Děčín v tiskové zprávě.

"Pár snesl celkem dvě vejce. Překvapením bylo, že tak neučinil v hnízdní budce, jak tomu bývá ve volné přírodě, kdy tito ptáci využívají k hnízdění nejrůznějších dutin stromů, ale že jsme je našli na písku na zemi. Jedno vejce bylo naprasklé, druhé ale zcela v pořádku," uvedl zoolog Roman Řehák.

Neporušené vejce pracovníci zahrady umístili do automatické líhně. "S vyloupáním z vajíčka jsme museli malému ledňákovi pomoct. Po několika hodinách bylo mládě na světě a líheň nahradil inkubátor. První tři dny prospívalo báječně, pak ale přišly problémy," dodal Řehák.
 
Ptáče začalo mít problémy s trávením, každou podanou potravu vyvrhlo a jeho váha klesala. Zoologové mu proto začali podávat colu. "Je to odzkoušená metoda, ví to i spousta maminek, které podávají tento nápoj svým dětem, když je trápí bolavé bříško a zvrací," uvedl Řehák s tím, že cukry a kofein dodaly ptáčeti potřebnou energii. Nyní už při krmení několikrát denně spořádá celou myš.
 
Za poslední dva roky neodchovala mládě ledňáka obrovského žádná česká zoologická zahrada. V minulosti se odchov podařil například v pražské zoo nebo v královédvorské zoo, chovají ho také v Brně, Plzni, Jihlavě a Ohradě u Hluboké nad Vltavou.
 
zdroj: ČTK