V Jílovém začalo odklízení trosek domu po výbuchu plynu

V Jílovém na Děčínsku dnes začala likvidace trosek domu, který v sobotu srovnal se zemí výbuch plynu. Město zajistilo kontejnery a nakladač na suť, na odklízení se podílejí místní dobrovolní hasiči a další lidé z obce. Do práce se jich daly přibližně dvě desítky. ČTK to řekl velitel hasičské jednotky Pavel Mošner.

Odklízecí práce budou podle něho trvat přibližně dva týdny. "Záleží na tom, kolik nás tady bude," uvedl s tím, že hasičská jednotka má 16 členů. Dnes jich na místě pracovala přibližně polovina.
 
Vedle dobrovolných hasičů se na likvidaci následků neštěstí podílejí sousedé a pracovníci místní stavební firmy. "Pár dobrovolníků by měl dodat Červený kříž, podle možností se zapojí i pracovníci místního hospodářství městského úřadu," řekl Mošner.
 
Vedení města už v pondělí rozhodlo, že postižené rodině poskytne jednorázový finanční příspěvek 20.000 korun. Město též zřídilo bankovní účet pro veřejnou sbírku ve prospěch rodiny a bude se podílet na věcné sbírce organizované Červeným křížem.
 
Město rodině ihned nabídlo náhradní ubytování, ale lidé ze zničeného domu tuto možnost zatím nevyužili. Útočiště našli u sousedů, navíc si nedaleko trosek postavili stan. "Potřebovali jsme ohlídat aspoň to, co nám zbylo, proto jsme chtěli zůstat nablízku," řekla už dříve ČTK spolumajitelka domu Jitka Fialová.
 
Do pondělí rodina ze zbořeniště zachraňovala, co se dalo. Práci na místě také ukončili vyšetřovatelé z plynárenské společnosti i policie. Trosky domu prohlédla i likvidátorka pojišťovny, u které měla rodina objekt pojištěný.
 
Rodina, která přišla o střechu nad hlavou, zatím zůstává u sousedů a začíná řešit, co dál, především otázku bydlení. "Nějaké varianty, kam jít, máme," uvedla Fialová. Podle starosty Jílového Miroslava Kalvase je jednou z možností vypůjčit si na potřebnou dobu městský byt.
 
Vlna solidarity, kterou sobotní událost vyvolala, obyvatele zničeného domu překvapila. "Lidé nám vozí jídlo, oblečení i peníze. S nabídkou pomoci se nám ozývají dávní známí. Všem chceme za zájem poděkovat," uvedla Fialová. Prvotní je teď pro rodinu vyřešit bydlení. "Určitě se sem časem vrátíme a na stejném místě podle možností postavíme nový dům," dodala.
 
Okolnosti výbuchu jsou předmětem vyšetřování plynařů i policie. "Plynovou přípojku před domem narušil majitel objektu při stavbě lešení. Zjišťujeme, jak se unikající plyn dostal do objektu, a došlo tak k výbuchu," řekl ČTK mluvčí plynárenské společnosti RWE Lukáš Kresač. Policisté prověřují, zda nebyl spáchán trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. "Vyšetřování je ale teprve na začátku, čekáme na odborný posudek znalce, jehož vypracování bude otázkou týdnů," řekla mluvčí děčínské policie Petra Trypesová.
 
zdroj: ČTK