V Krásné Lípě 30 lidí protestuje proti slovům Zemana o inknluzi

Proti výrokům prezidenta Miloše Zemana o nevhodnosti společného vzdělávání hendikepovaných a zdravých dětí dnes protestovaly během jeho návštěvy v Krásné Lípě na Děčínsku asi tři desítky postižených ze Šluknovského výběžku. S hlavou státu chtěli o výrocích, které pronesl před třemi týdny, diskutovat. Zeman jim při příjezdu na jednání s podnikateli do místního pivovaru jen zamával. Při odjezdu se ale u nich zastavil a hovořil s nimi.

"Jsou děti, které stačí tempu běžného vyučování, a jsou děti, které tomuto tempu nestačí. Problém je, co se stane s dětmi, které nestačí tempu vyučování. A já říkám, je to můj názor, že budou nešťastné, protože ostatní děti se jim budou posmívat a budou je šikanovat," řekl protestujícím prezident.
 
Doplnil, že jediný smysl jeho nedávného vyjádření o společné vzdělávání hendikepovaných a zdravých dětí byl v tom, že v takzvaných praktických třídách je polovina dětí na rozdíl od běžných tříd, takže dětem v praktických třídách se mohou učitelé více věnovat a mohou je lépe vést.
 
Začleňování hendikepovaných do většinové společnosti je ale podle jedné z organizátorek happeningu Moniky Lampové nezbytné. "Před dvaceti lety by všichni tihle lidé byli zavření za mřížemi v ústavech, dnes normálně chodí po ulicích. Jediná možná cesta je cesta integrace. Každá jiná cesta je cestou zpátky do středověku nebo do Ruska," řekla ČTK Lampová, která s hendikepovanými z celého Šluknovského výběžku pracuje už řadu let.
 
Prezident mluvil o inkluzi při návštěvě Pardubického kraje v polovině ledna. "Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapované, měly být umisťované do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Není to žádný rasismus ani preference etnické skupiny, ale děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě. Z hlediska duševní pohody je daleko lepší, když budou existovat praktické třídy. Vůbec se mi inkluze nelíbí, a jsem proti ní," řekl tehdy Zeman.
 
Prezidentova slova se nelíbí ani jedenatřicetileté Žanetě, která žila dlouhé roky v ústavu. Posledních šest let bydlí sama. "Chodím do práce do místního hotelu, mám samostatné bydlení. Byla jsem dřív v ústavu tady v Krásné Lípě, ale nelíbilo se mi tam. Teď už umím sama dojíždět, jezdím třeba na snowboard do Liberce," řekla ČTK Žaneta.
 
Prezident se u protestujících při příjezdu nezastavil. "Jsem z toho zklamaná a smutná kvůli klientům. Oni mu chtěli říct, jak chodí do normální školy, jak chodí do práce. Že se někteří z nich odstěhovali z ústavů a žijí normálně," doplnila Lampová.
 
zdroj: ČTK