V Rumburku budou čtyři herny pouze jedné firmy

Severočeský Rumburk při regulaci hazardu povolí herny ve městě pouze jedné firmě, která za ním přišla s nabídkou o něco vyšších odvodů. Rozhodli o tom zastupitelé. Návrh předložil místostarosta Darek Šváb (ČSSD). Původně navrhoval desetileté trvání monopolu, zastupitelé schválili poloviční dobu. 

Šváb novinářům řekl, že firma Forbes Games dostala licenci bez výběrového řízení proto, že vlastní tři největší herny a město by jí zmařilo největší investici. Sdružení, která bojují proti hernám, to kritizují. Města v Česku řeší hazard různě - regulací všech provozovatelů nebo absolutním zákazem, monopol jedné soukromé firmy bez výběrového řízení je ale zřejmě ojedinělý. "Nejblíže tomu jsou vyhlášky, které povolují provoz heren jen na určitých adresách, ale monopol jedné firmě zatím zřejmě nikdo nedal," řekl ČTK Matěj Hon z teplického sdružení ProPolis, které se problematikou heren dlouhodobě zabývá. Monopol na herny mají podle něj v Česku zřejmě jen Františkovy Lázně, kde ale jedinou hernu provozuje město.

"Ta firma provozuje tři největší herny, má v nich tedy největší investice, které by se tím zmařily," řekl ČTK a Deníku po jednání Šváb. Firma monopol získá, až současným jedenácti zbylým hernám vyprší licence. V Rumburku bude provozovat čtyři herny.

Šváb pro firmu navrhoval původně desetileté povolení, starosta a jeho stranický kolega Jaroslav Sykáček ale požadoval minimálně redukci tohoto období.

Zástupce Forbes Game před jednáním argumentoval tím, že jde o velkou firmu, která zaručí mnohem menší dopady hazardu na občany. "Problémem jsou hlavně vietnamské herny," řekl. Firma slíbila městu, že nad rámec standardního dvacetiprocentního odvodu z tržeb přidá tři procentní body.

Návrh rozpočtu předpokládá, že město z hazardu letos vybere 11 milionů korun, což by při dvacetiprocentní sazbě odpovídalo obratu zhruba 55 milionů korun.

zdroj: ČTK