V Ústeckém kraji bude letos otevřeno 27 km cyklostezek

Přes 27 kilometrů nových cyklostezek se letos otevře v Ústeckém kraji. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytl krajský úřad. Nové souvislé úseky vznikají především podél Ploučnice, zatímco u Labe spíš navazují na starší úseky.

Náklady na 27 kilometrů cyklostezek jsou 382 milionů korun. "V částkách jsou zahrnuty všechny související výdaje, tedy projekt, výkupy pozemků, přeložky a DPH. Jedná se o stavby v náročném terénu," uvedl mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.

Více než deset kilometrů se staví na dolním toku Ploučnice. Cyklostezka začne v Děčíně a bude pokračovat přes část Březiny, obec Malá Veleň, Benešov nad Ploučnicí, Františkov nad Ploučnicí, Oldřichov nad Ploučnicí a Starý Šachov. Cyklostezka bude napojená na stezku, která vede podél řeky Labe. I na ní se letos pracuje, rozestavěných je podle kraje 16,5 kilometru, rozdělených do šesti úseků od Roudnice až po Děčín. Některé úseky budou pokryty asfaltem, jinde bude dlažba nebo i štěrk, to kvůli snaze o rozmanitost stezky i kvůli ochraně plazů a rostlin.
 
Letošní vlna dostavby cyklostezek bude zřejmě na nějakou dobu poslední, žádné další rozpracované nejsou. Kraj zatím jenom plánuje, například dostavbu zbývajícího úseku cyklostezky podél Labe, kde jsou značné mezery v okolí Litoměřic, v plánu jsou podle Rytíře i dílčí úseky podél Ohře. Když se seženou peníze, měla by výhledově začít stavba krušnohorské magistrály, která by si vyžádala stavbu 24 kilometrů nových cest.
 
zdroj: ČTK