V zoo se narodila dvojčata nočních poloopiček outloňů malých

Už druhou nadílku mláďat hlásí letos děčínská zoologická zahrada z Expozice Rajské ostrovy. Po osmi háďatech hroznýšovce kubánského tu před nedávnem přišla na svět také dvojčata nočních poloopiček outloňů malých.

Jsou to dva samečci a mají se čile k světu. Ošetřovatelé je pojmenovali Cipísek a Cesar. „Kdo sleduje dění v naší zoo, ten si jistě vzpomene, že z podobně bohaté nadílky jsme se radovali již v loňském roce, kdy samice Lora porodila také dvojčata, ale jedno z nich odmítla. Nyní je ale vzorná matka, od porodu se pečlivě stará o obě mláďata. Opět jde o unikátní odchov, ve volné přírodě totiž není vůbec obvyklé, že by tento druh rodil dvojčata,“ uvedl zoolog děčínské zoo Roman Řehák.

Když se mláďata narodila, vážila pouhých 25 gramů. Každý týden přibírají v průměru o 6 gramů. „Při kontrolním měření tento týden ukázala váha 59 a 60 gramů. Menší údaj patří Cipískovi. Od jeho brášky ho lze poznat díky výraznějšímu zvukovému projevu. O mláďata se vzorně stará i otec Pedro,“ doplnila ošetřovatelka Kateřina Štolbová.

Holanďané přezdívají outloňovi malému „lori“, což v překladu znamená „šašek“. Mohou za to často komické pozice, které toto zvíře dokáže zaujmout. Outloni jsou pomalu pohybující se zvířata, aktivní v noci. Ve volné přírodě se jejich potrava skládá z měkkýšů, hmyzu, vajec, drobných savců, plodů a rostlin. V zajetí se outloni živí ovocem, arabskou gumou, zeleninou a různými listy. V děčínské zoo jsou jejich oblíbenou pochoutkou ještě sarančata nebo dětská kaše.

V České republice lze outloně malé spatřit kromě děčínské zoo ještě ve dvou zoologických zahradách – v Plzni a v Jihlavě.

http://www.zoodecin.cz