Hygienici nedoporučují koupání v Labi, nejen kvůli povodni

Hygienici nedoporučují koupání v Labi, nejen kvůli červnové povodni. ČTK to včera řekl ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal. V přírodních koupalištích v Ústeckém kraji se již začínají objevovat sinice, nejnovější údaje o čistotě vody v přírodních koupalištích ale hygienici ještě nezveřejnili.

"Lidé se mě neustále ptají, jestli je možné se koupat v Labi. To bych nedoporučil i vzhledem k tomu, že si Němci stěžují, že se tam vypouštějí škodliviny," vysvětlil hygienik s odkazem na středeční článek v německém deníku Bild.
 
Podle saských politiků se Němci o únicích do Labe vůbec nedozvědí. "Mezi roky 2010 a 2013 došlo na českém území celkem k 20 případům," citoval Bild saského ministra životního prostředí Franka Kupfera. Naposledy podle něj zaznamenali například u vesnice Schmilka hned za hranicemi letos v dubnu na hladině Labe mastné vločky.
 
Čistotě Labe nepřispěly ani červnové povodně. "Laguny, které stále zůstávají okolo Terezína, pořád prosakují do řeky," dodal Trmal. Podle ředitele závodu Dolní Labe Povodí Labe Jindřicha Zídka v řece po velké vodě zůstalo 150.000 metrů krychlových nánosů.
 
Hygienici pravidelně měří čistotu vody v přírodních koupalištích v Ústeckém kraji, poslední zveřejněné údaje pocházejí z poloviny července. Už několik dní poté, co region přestala sužovat povodeň, se například koupaliště ve Varvažově na Ústecku či rybník Chmelař u Úštěku na Litoměřicku musely potýkat se sníženou průhledností vody. Ve Varvažově se navíc v malém množství objevily sinice. Voda na obou místech je ale stále ke koupání vhodná. Obě místa mají při teplejším počasí podobné problémy už několik let po sobě. V umělých venkovních koupalištích zodpovídají za čistotu vody jejich provozovatelé, kteří si musí rozbory vody platit pravidelně.
 
zdroj: ČTK