V rumburské Loretě se obnovují malby křížové chodby

Akademický malíř Martin Martan pracuje v rumburské Loretě na restaurování nástěnných a nástropních maleb křížové chodby, která byla kolem loretánské kaple Panny Marie vybudována v letech 1743 až 1755. ČTK to dnes řekla projektová manažerka římskokatolické farnosti - děkanství Rumburk Klára Mágrová.

"Klenby ambitu díky restaurátorům znovu pokrývají iluzivní rozety a geometricky ztvárněné rostlinné motivy se zlacenými detaily," uvedla Mágrová. Sto let staré malby z počátku 20. století pocházejí od Josefa Neumanna mladšího z Horního Jindřichova u Rumburku.
 
Restaurátorské práce na záchraně dekorativní výmalby křížové chodby Lorety Rumburk začaly v roce 2012 a jejich dokončení podle Mágrové závisí na množství peněz, které se farnosti podaří získat.
 
Letos se začala restaurovat výmalba kaple Nejsvětější Trojice z roku 1890 včetně nejvíce poničené nástěnné malby Krista v Emauzích a kaple sv. Josefa z roku 1932.
 
Pro letošní rok získalo rumburské děkanství na obnovu Lorety 718.000 korun. Celoročně přístupná barokní kulturní památka se opravuje od roku 1996. Zatím se na její záchranu podařilo zajistit 25,1 milionu korun.
 
Rumburská Loreta s milostnou sochou Černé madony loretánské z roku 1694 byla významným mariánským poutním místem pro oblast severních Čech a Lužice. Od roku 1950, po násilném zrušení rumburského kapucínského kláštera, se zde nadále konaly mše svaté, Loreta ale byla pro návštěvníky přístupná jen příležitostně a chátrala. Roku 1964 byla prohlášena za nemovitou kulturní památku. Od roku 2007 jsou památkově chráněny rovněž čtyři oltáře v ambitu.
 
Nedaleko Rumburku se opravuje i další barokní památka, bývalá márnice z roku 1729 v Jiříkově. Ještě letos bude za 591.000 korun vyměněn poškozený krov, vyzděna korunní římsa a položena nová střešní krytina z přírodní břidlice.
 
zdroj: ČTK