V Růžové na Děčínsku lidé mohou poznat život prérijních indiánů

V Růžové na Děčínsku již čtrnáctým rokem přes léto funguje indiánská vesnička Rosehill. Lidé tu uvidí, jak žili severoameričtí prérijní indiáni. Setkají se tu s předměty jejich denní potřeby, na vlastní kůži si mohou vyzkoušet některé indiánské činnosti.

V květnu a červnu v Růžové předvádějí divadlo pro mateřské a základní školy, o prázdninách je areál otevřený veřejnosti. Vesničku tvoří tradiční indiánská týpí. "Každý den od deseti do pěti hodin si u nás lidé mohou prohlédnout indiánské muzeum. Máme tu vystavené například hračky, nádobí, nábytek, oblečení, hudební nástroje nebo zbraně. Lidé si tu mohou vyzkoušet například hod tomahawkem, hod oštěpem, střelbu lukem nebo bubnování na indiánský buben, ale také rozkřesat oheň," popsal hlavní pořadatel Jan Bezek. Vystavené věci nejsou originály. "Jsou to repliky, ale vyráběné tím způsobem, jak to dřív indiáni dělali," dodal.
 
Myšlenka vybudovat vesničku vznikla mezi partou přátel, které spojoval zájem o indiánskou kulturu a jezdili spolu na indiánsky zaměřené tábory. "My jsme indiánskou problematiku chtěli ukázat i široké veřejnosti, proto jsme založili naši indiánskou vesničku," vysvětlil Bezek, který je zároveň náčelníkem vesničky.
 
Rosehill představuje především život prérijních indiánů, kteří se stěhovali z místa na místo. "K tomu měli vybavené i stany. Všechno měli odlehčené, stany se daly rychle zabalit i postavit. Patřily sem například kmeny Siuoxů, Čejenů, Arapahů či Černonožců," vyložil Bezek.
 
Každou sobotu a příležitostně i v týdnu tu návštěvníci mohou vidět také divadelní představení. "Spočívá to v tom, že přijde bledá tvář, tedy vlastně osadník, voják či kovboj do indiánské vesnice. Nejdřív dojde ke krátkému souboji, ale pak se začnou usmiřovat. Udělají vzájemný výměnný obchod a pak se ukazují indiánské tance, hudba, jsou do toho zapojeni i návštěvníci," řekl Bezek.
 
zdroj: ČTK